Neděle, 11 května, 2025
aktuálně

Cla změní pravidla světového obchodování. Dražší zboží, zpomalení ekonomik, snížení mezd

Zavádění celních opatření mezi největšími světovými ekonomikami má dalekosáhlé dopady na výrobní podniky, spotřebitele a samozřejmě na finanční trhy. Celní politika USA vyvolává globální nejistotu. Zvyšují se ceny, zpomaluje se hospodářský růst. Jaký vliv bude mít celní politika USA na české producenty?

Cla zasahují do rozvoje firem

Celní politika USA už významně zasáhla (nejen) finanční trhy a rozpoutala nejistotu. Ačkoliv byla některá cla pozastavena, jiná snížena, přesto se negativní zprávy promítly do prosperity českých podniků a ovlivňují jejich dlouhodobé plánování.

Obchodní válkou budou poškozeny nejen firmy, ale i spotřebitelé v mnoha zemích. První scénář předpokládá, že se cla promítnou do spotřebitelských cen a zboží se zdraží. Druhý scénář je bohužel složitější. Zdražení zboží sníží jeho konkurenceschopnost a nebude možné jej prodat na stávajících trzích. Pro firmy to znamená omezení výroby, investice do nákladných technologií a hledání nových trhů. V náročném období a při zvýšených výdajích pomáhá půjčka pro podnikatele. Pokud se zmíněná opatření nepodaří realizovat, budou firmy nuceny ukončit výrobu, propustit zaměstnance a hledat nové sektory uplatnění.

Cla utlumí ekonomiku

Do zavedení cel na určité druhy zboží většina importů do USA nepodléhala žádnému clu. Avizované změny ale mohou znamenat, že clu bude podléhat prakticky vše, co se do USA přiveze. Sice se jedná o příjem do státního rozpočtu ovšem v důsledku se bude jednat o zdražení zboží pro zákazníky. Vyšší inflace utlumí ekonomiku USA a povede k poklesu spotřeby tamních obyvatel.

Česká republika bude zasažena nepřímo prostřednictvím Německa, které bude čelit nižším prodejům zboží na americkém trhu a sníží poptávku po českých vstupech. Projeví se cla na hliník, ocel i auta.

Levný dovoz z Číny

Obrovské množství zboží mířilo do USA z Číny, která je nyní pod vysokým clem. Jestliže se zboží stane v USA méně prodejným artiklem, Čína bude hledat odbyt v Evropě. Tím bude zesílen tlak na české výrobce, budou čelit zvýšenému objemu čínských dovozů.

Platí dlouho citovaná pravda, že celní a obchodní války mají pouze poražené na všech stranách. Zvýší se náklady pro dodavatele, poroste inflace, omezí se výběr, zvýší se ceny pro spotřebitele. Dojde k omezení spotřeby a tím ke zpomalení ekonomiky a poklesnou mzdy.

Konec levných produktů

Běžný spotřebitel USA je zvyklý nakupovat produkty na světovém trhu, protože vyrobit stejný produkt v USA jako v Číně nebo v Kambodži by stálo například čtyřnásobek. Nákupy s nízkou cenovkou mohou díky clům Američanům skončit. Další nespokojenost ve společnosti vyvolává zmíněná nejistota na finančních trzích. Akciové trhy a indexy se propadají, ve fondech má většina Američanů uloženy zdroje na důchodový věk a finanční rezervy. Díky politice Donalda Trumpa ztrácí výrazně na hodnotě.

Odvetná cla situaci zhorší

Většina zemí zareagovala odvetnými cly. Eskalace celní války znamená další zdražení zboží pro spotřebitele. Zpomalí se ekonomický vývoj ve všech zemích, které budou celní válkou dotčeny, protože poklesne spotřeba a hodnota realizovaných obchodů. Pro firmy bude důležitá flexibilita a neustálé hledání nových příležitostí. S menšími projekty pomáhá půjčka 100 000 Kč.

Globální trh se vyznačuje složitými dodavatelsko-odběratelskými řetězci, velká část zboží je používána jako výrobní vstup, je pouze meziproduktem. Tím poroste nákladovost a samozřejmě konečná cena.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články