Sobota, 17 května, 2025
aktuálně

Zajímá vás investice do ETF? Poznejte základní výhody a nevýhody

Díky tomu, že investujeme do ETF neboli Exchange Traded Fund, získáme možnost obchodovat větší množství akcií a diverzifikovat riziko mezi více firem. ETF, česky pak burzovně obchodovatelné fondy, jsou na trhu od roku 1993 a bývají označovány jako trackery. To proto, že většinou kopírují vývoj ceny daného podkladového aktiva. Může jít o dluhopisy, akcie či jiné aktiva.

ETF a obchodování na burze

Pokud budete mít zájem o obchodování ETF, pak se budete muset vydat na burzovní trhy. Pro investory je ETF investice lákavá, protože je zde vyšší denní likvidita a nižší poplatky než u akcií podílových fondů.

Výhody a nevýhody ETF

Velkou výhodou ETF je diverzifikace. Protože v rámci ETF je drženo velké portfolio akcií, je rozmělněno riziko na širší spektrum. Jestliže se stane, že některá akcie zaznamená pokles, s velkou pravděpodobností ji „dorovnají“ ostatní akcie. V jistém smyslu se toto ovšem dá vnímat i jako nevýhoda. Od běžných fondů je ETF víc transparentní, složení ETF i váha akcií jsou snadno dohledatelné.

Výhodou je i to, že je investování do ETF flexibilní, je možné je nakupovat rychleji než klasické podílové listy fondů.

Protože jsou peníze investora uloženy odděleně, pokud emitent ETF zkrachuje, akcie ETF nejsou dotčeny. Rizikem jsou tak „jen“ ceny akcií a jejich kolísání.

Výhodou jsou i nižší poplatky než u podílových fondů. Pro mnohé je výhodu i to, že není potřeba mít odborné znalosti a provádět složité analýzy.

Nevýhodami ETF jsou riziko ztráty v důsledku kolísání cen a při propadech akciových trhů, nebo to, že investice do ETF většinou přináší „jen“ průměrné výnosy.

Mezi nevýhody je nutné zahrnout i kurzová rizika, je nutné počítat s rizikem směnného kurzu. Investice do amerických ETF může způsobit vysoké ztráty díky zvýšení směnného kurzu EUR USD. Může ale přinést i zisk.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články